• Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

    Join 78 other subscribers
  • “Writing, to me, is simply thinking through my fingers” — Isaac Asimov

  • Recent Posts

  • Pages

  • Categories

  • Archives

  • Blog Stats

    • 195,070 hits

It Pays to Listen

The last couple of days have been filled with quite a few shopping excursions.  Let me tell you…I got some GREAT deals!!

Yesterday, I hit Publix and came home with this…

I spent $33.32 and saved $65.80 (66% off my bill).  Basically, I got $99.12 worth of groceries for a fraction of the cost.

I had a ton of coupons…of course.  I was able to get seven reusable Publix bags for free because of a special promotion the store is running on Pillsbury items (for every two Pillsbury items you purchase, you get one bag free).  And, of course, Pillsbury items are on sale this week, so I made out like a bandit!

The ground beef in the picture was almost free, as were two of my biscuits.  I only paid $1 per box of cereal and $1 for each pitcher of orange juice.

Today, I reorganized my coupon binder, adding more categories and re-alphabetizing everything.  Yeah, I’m a little anal about stuff like this.  It has to be just so to make me happy.

In the process, I found a few coupons for items that are on sale, so after consulting my shopping websites, I headed back out to the store…

Spent $8.05 and saved $22.06

Now, I really hit the jackpot here.

The bacon is B1G1 ($4.09), and I had a $3 coupon, making each package $.55.  That’s ridiculous!  I put it away in the freezer.

The granola bars (quite delish, if you’ve never tried this brand) are B1G1 @ $3.99, and I had two $1 mfr coupons, making them $1 per box.  Rooster will be thrilled!

The Chex Mix is 3/$5 ($1.67 each), and I had $.50/1 mfr coupons, which I paired with $1/1 Target coupons for a total output of $.17 per bag.

The Windex is 2/$4, and I had $1 mfr on each bottle.  In addition, and pay close attention to this, there is a $5 rebate when you purchase three SC Johnson products.  Since I bought two Scrubbing Bubbles yesterday (B1G1 @ $3.09 and I had $1 mfr on each making them cost $.55 each), I will be able to use one of the items from today’s receipt and send in my rebate.

The icing on the cake?  You can send in this rebate three times!!  That’s rare in the world of rebating.

If you’ve never done a rebate and think it’s too much work, I’d ask you to reconsider.  It’s totally worth the little bit of effort.  I just received a $10 Kellogg’s rebate, which I paired with another check I received in the mail and was able to pay Chicky’s club dues at school.

After my trip to Publix, I ran to Target.

Oy, I was dreading it.

A couple of days ago, I had purchased two Ziploc products, fully unaware of the rebate offer.  Ziploc products are on sale this week at Target.

I had already planned to head back to purchase four more boxes (in pairs of two) because I had really good coupons; however, I now faced a dilemma.

I needed that receipt split so that I could have one Ziploc product on a separate receipt, which I would pair with two from today’s purchases to total the three I needed for the rebate.

I’ve had some trouble exchanging things recently at Target, so I was hesitant.

God had mercy and gave me an easy-going customer service representative who simply returned one of my items and re-rang it.  No money was exchanged.

I was able to do two separate transactions, using two B1G1 mfr coupons (one per transactions) to get my bags (total OOP was $5.32, saving $7.30)…

After my trip to Target, I called Coupon Queen and told her about my savings.  She reminded me that there were more granola bar coupons in a new booklet she recently found, so I went home to find it.  In the process, I found more Chex coupons.  I also printed more from here and here, and I headed back out to Publix.

Yeah, I know, I’m sad, eh?  But I just couldn’t let a deal like this get away!

I purchased 12 more bags of the mix and two more boxes of granola bars (spent $3.99 and saved $35.03)…

As my bagger was putting everything in my handy-dandy new reusable bag, I overheard her telling the cashier about another great deal the store was having this week.

The 2-liter Dr. Pepper bottles are on sale for $1 each, and there’s a coupon in a store flyer for $2 off when you buy three bottles.

Do you know how much this makes them?  $1 for three bottles!  That’s $.33 each!  That’s unheard of (short of free).

Guess what I did?

Yep…I profusely thanked my bagger and wheeled my buggy back around and bought myself a round…

Total out-of-pocket:  $1.18

Total out-of-pocket: $1.18

Even though we don’t do caffeine, I thought it would be good to put these in the pantry for when the kids need to take something for a class party.

What a great week of shopping!

One Response

  1. Sweetness, sounds like my kind of shopping…and at my fav. store, nonetheless!

    Reaping In Abundance,
    Kay

Leave a reply to Reaping Your Harvest Cancel reply